Patiëntenzorg Onderwijs Onderzoek Over ACTA EN
Login als
Student Medewerker
Inschrijven t/m 17 jaar Beugel? Kom naar ACTA! Verwijzen
Afspraak maken of wijzigen Inschrijven Mondzorg kwetsbare ouderen Spoed en pijnklachten Verwijsklinieken
Bachelor Tandheelkunde Toelatingseisen Bachelor Master Oral Health Sciences
Afstudeerverklaring opvragen Master Tandheelkunde Onderwijs voor professionals Voor mondhygiënisten Voor docenten Voor studenten
Onderzoek uitgelicht Prijzen en onderscheidingen Onze wetenschappers
Contractonderzoek/valorisatie Promoveren Vind een expert Wetenschappelijke publicaties Voor onderzoekers
Samenwerking UvA&VU Werken bij ACTA Voor de media
ACTA-gebouw Afdelingen en secties Contact en bereikbaarheid Organogram Missie, visie en kernwaarden
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Mondmicrobiota en cariës bij jonge kinderen 17 december 2025 15:45 - 16:45

Delen
Veranderingen in de mondbacteriën van kinderen ontstaan al jaren vóór er zichtbare gaatjes (cariës) in de mond verschijnen. Dit ontdekte ACTA-promovendus Dono Kahharova. Deze ontdekking kan helpen om preventieve maatregelen tegen gaatjes eerder in te zetten. Dono Kahharova verdedigt 17 december haar proefschrift bij de Vrije Universiteit Amsterdam.

Door al vroeg het mondmicrobioom – de verzameling micro-organismen in de mond – te 'lezen' kunnen preventieve maatregelen eerder worden ingezet. Denk aan gerichte adviezen over voeding, poetsgedrag en eventueel het gebruik van probiotica.

Suiker en ouders spelen een sleutelrol

Het onderzoek laat ook zien wat veel tandartsen al lang vermoeden: een dieet met veel suikerhoudende snacks en drankjes heeft een negatieve invloed op de mondgezondheid van kinderen. Maar er is meer: de mondgezondheid en eetgewoonten van ouders blijken een grote invloed te hebben op die van hun kinderen. Dit laat zien hoe belangrijk het is om preventieve maatregelen binnen het hele gezin door te voeren.

Samenwerking tussen bacteriën en schimmels

Schimmels komen minder vaak voor in de mond, maar ze kunnen samen met bepaalde bacteriën bijdragen aan het ontstaan van tandplak en cariës. Deze kennis kan helpen om nieuwe, op maat gemaakte behandelingen in te zetten die het mondmicrobioom in balans houden.

Conclusie

De mondgezondheid van kinderen wordt al vanaf jonge leeftijd beïnvloed door de interactie tussen micro-organismen, voeding en gedrag. Door hier vroeg op in te spelen, kunnen veel gebitsproblemen worden voorkomen. Gezonde gewoonten binnen het gezin zijn daarbij heel belangrijk.

Dono Kahharova verdedigt 17 december haar proefschrift 'Microbial Ecology of Oral Health and Early Childhood Caries' bij de Vrije Universiteit Amsterdam.

Programma

Promotor prof. dr. E. Zaura, copromotor dr. ir. B.W. Brandt

Over Mondmicrobiota en cariës bij jonge kinderen

Startdatum

  • 17 december 2025

Tijd

  • 15:45 - 16:45

Locatie

  • VU, Auditorium

Adres

  • De Boelelaan 1105
  • 1081 HV Amsterdam

Georganiseerd door

  • Vrije Universiteit Amsterdam

Taal

  • Engels

Volg de lezing online

Ga naar de livestream

Voor

1e-jaarsstudenten Medewerkers Studenten Verwijzers Zij-instromers

Direct naar

Mediatheek Schrijfwijzer Studiegids Werken bij ACTA Zenya (inlog)

Contact

Contact algemeen Contact patiënten Personenzoeker (inlog)

Service

Brandportal/Huisstijl (inlog) Servicedesk HR (inlog) Servicedesk IT Serviceportaal VU (inlog) Serviceportaal VU (voor externen)
Privacy statement Disclaimer Colofon ACTA.nl Cookie Settings

Copyright © 2025 - Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam - ACTA is een samenwerkingsverband van VU en UvA