Het is intussen bekend dat bepaalde bloedkankers genezen door het aanpassen van de genen van immuuncellen. Helaas werkt deze vernieuwende therapie (T-celbehandeling) nog niet bij solide tumoren; dat zijn tumoren met een meer vaste vorm. In het menselijk lichaam staan solide tumoren onder druk, wat de werking van immuuncellen remt. En er zijn nog geen precieze celmodellen die deze druk kunnen nabootsen. Celmodellen zijn nodig om te helpen bij het onderzoek naar het aanpassen van de immuuncellen die deze solide tumoren moeten aanvallen.
Van Santen wil daarom een vernieuwend tumormodel ontwikkelen dat deze druk wel nabootst. Dit nieuwe model kan een doorbraak betekenen en levens redden, omdat daarmee ook een T-celbehandeling ontwikkelt kan worden voor de behandeling van solide tumoren in de mond.
ENW-XS subsidies
Binnen de Open Competitie ENW kunnen gepromoveerde onderzoekers van Nederlandse kennisinstellingen alleen of samen onderzoeksvoorstellen indienen voor avontuurlijk onderzoek binnen de exacte en natuurwetenschappen (ENW). De Open Competitie ENW-XS subsidies van maximaal €50.000 zijn bedoeld om veelbelovende, vernieuwende en risicovolle ideeën binnen de 7 ENW-vakgebieden mogelijk te maken. Het voorgestelde onderzoek is grensverleggend en van te voren is niet te zeggen of het doel gehaald wordt. Wat belangrijker is, is dat elk resultaat, positief en negatief, de wetenschap vooruit helpt.
Met deze subsidie kan ACTA laten zien hoe vernieuwend en grensverleggend onderzoek met een maatschappelijke impact, in de mond kan zijn.
De volgende deadline voor het indienen van een ENW-XS-aanvraag is 16 september 2025.
[English]
Want to read this information in English? Go to NWO.com